• Job offers
  • Java Software Developer
    New
    Java

    Java Software Developer

    Kraków
    Full-time
    Experience
    Mid
    Employment Type
    B2B, Permanent
    Operating mode
    Remote
    AILLERON SPÓŁKA AKCYJNA

    AilleronExperts is a team of nearly 400 talented specialists who create and empower new technologies, driving the financial industry's end-to-end digital transformation in an agile manner. Our everyday work is supported by innovations such as AI, ML and Cloud. We’re driven, passionate, genuinely love what we do and strive for nothing less than mastery. We place a strong emphasis on training and development, with 80 hours of training per year for each team member. Furthermore, we deeply care about our well-being and work-life balance. In 2023, we were honored to receive the prestigious Friendly Workplace Award.

    Company profile

    Tech stack

      Java

      regular

      Kafka

      regular

      Spring

      regular

      Spring Boot

      regular

      NoSQL

    Job description

    Online interview

    🚀 W Ailleron specjalizujemy się w usługach rozwoju oprogramowania finansowego.

    Projekt: tworzenie platformy danych dla jednego z naszych Klientów.

    Dołącz do naszego zespołu! 😊

    Jakie zadania na Ciebie czekają?

    • implementacja nowych funkcjonalności
    • wsparcie techniczne przy definiowaniu nowych funkcjonalności
    • pisanie testów jednostkowych i integracyjnych
    • szacowanie pracochłonności zadań
    • współpraca z Solution Architektem i zespołem backend

    Czego oczekujemy?

    • minimum 3-letnie doświadczenie na podobnym stanowisku
    • znajomość języka Java oraz umiejętność tworzenia mikroserwisów z użyciem frameworków (SpringSpring Boot)
    • umiejętność pracy z komunikacją opartą na streamingu danych Kafka
    • wiedza na temat baz danych relacyjnych i/lub NoSQL
    • doświadczenie w rozwijaniu systemów z wykorzystaniem metodyk zwinnych
    • znajomość języka angielskiego na poziomie minimum B2

    Co oferujemy?

    • możliwość pracy zdalnej
    • prywatną opiekę medyczną z pakietem stomatologii, rehabilitacji i usługą wspacia psychologicznego
    • ubezpieczenie na życie
    • kartę Multisport
    • zajęcia z języka angielskiego/ niemieckiego
    • szkolenia zewnętrzne i wewnętrzne
    • 80h na samorozwój
    • programy wellbeingowe i inicjatywy integracyjne

    Check similar offers

    Java Developer

    New
    Gecko Dynamics sp. z o.o.
    3.75K - 4.99K USD
    Kraków
    Fully remote
    Spring
    Spring Boot
    Docker

    New
    YourITeams
    4.24K - 5.37K USD
    Fully remote
    Java
    Spring Boot
    REST API

    IT ECM Specialist

    New
    iTeamly
    4.99K - 7.49K USD
    Poznań
    Fully remote
    English
    DMS
    Java

    Full-Stack Software Developer with Java focus in Catena-X ecosystem (All Genders)

    New
    Schaeffler Global Services Europe Sp. z o.o.
    Fully remote
    Java
    Python
    JavaScript

    Blockchain Software Engineer - Mid/Senior

    New
    Revolut
    Undisclosed Salary
    Gdańsk
    Fully remote
    Scala
    Java
    Blockchain